Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę – David Mccullough

Trudno jest napisać ciekawą i porywającą powieść historyczną – tak myślę (jakoś nigdy żadnej nie napisałam). Jednak gdy zabiera się za to David Mccullough, dwukrotny zdobywca Nagrody Pulitzera to musi się udać! I udało się!

AMERICAN DREAM

Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” to książka poświęcona osadnikom i ich potomkom, którzy po wojnie zakończonej w 1787 roku zaczęli osiedlać się w stanie Ohio. Tereny bogate w naturalne złoża surowców przyciągały całe rodziny, które nierzadko decydowały się na podróż z całym dobytkiem, licząc na nowe, lepsze życie. American Dream we wczesnej formie, po prostu. Co musieli czuć członkowie społeczności, którzy decydowali spakować się wszystko co można i wyruszyć z daleką drogę? Jakie wartości i idee im przyświecały?

Autor skupia się na okolicach miasta Marietta, które w niesamowicie krótkim czasie rozwinęło się do niespotykanych (wtedy) rozmiarów. To właśnie rozbudowa tego miasta zaowocowała powstaniem stanu Ohio, do którego tłumnie ściągali kolejni przybysze. Ziemie dotychczas zajmowane przez Brytyjczyków stanowiły nie lada gratkę – bogactwa naturalne, sprzyjający klimat – czego chcieć więcej?

DOSKONAŁY RESEARCH

Mccullough w dokładny i ciekawy sposób relacjonuje wydarzenia z lat 1787-1863. W ciągu tych niespełna 100 lat powstały setki relacji i dokumentów, do których odwołuje się Autor; są to listy, dokumenty urzędowe i kazania, które stanowią skarbnicę wiedzy. Ogrom pracy, której dokonał wprawiła mnie w zdumienie i pełnię uznania!

PODSUMOWANIE

Przyznam, że po lekturze czuję się bogatsza o wiedzę z całkiem sporego kawałka amerykańskiej historii! Miałam pewien problem z przyswojeniem wielu dat, jednak ciekawostki, które wprowadza Autor, przełamały mój chwilowy opór. Opisane w książce postaci tworzyły historię i miały realny wpływ na wygląd dzisiejszych Stanów Zjednoczonych – idee, które uznawane były za rewolucyjne są dziś postawą funkcjonowania tego społeczeństwa.

Polecam przede wszystkim pasjonatom historii USA – ilość wiedzy, którą przekazuje Mccullough jest porażająca! Ciekawe ujęcie i lekkie pióro sprawiają, że „Pionierów” czyta się sprawnie i przyjemnie. Nie jest to na pewno książka do poduszki, wymaga skupienia, czasami notowania, jednak radość z poznania pierwszych osadników z Ohio jest ogromna!

Nie mogę nie wspomnieć o przepięknej oprawie książki. Wydawnictwo Poznańskie stworzyło niesamowitą okładkę – przepiękna grafika jest dodatkowo uatrakcyjniona przyjemną fakturą. To książka, do której chce się przytulać! Zasługuje na najlepsze miejsce na półce!

Moja ocena – 9/10!

[Książkę „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” możesz kupić TUTAJ!]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s