Cyberpunk. Odrodzenie – Andrzej Ziemiański

Ostatnie dwa dni obfitowały w sierpniowe Słońce i kojący, lekko jesienny powiew wiatru! Tak, zdecydowanie było to coś, czego mi trzeba!
Wykorzystałam ten czas i przeczytałam kilka książek, a wśród nich znalazła się najnowsza powieść Andrzeja Ziemiańskiego „Cyberpunk. Odrodzenie”. Od razu dodam, że Sci-Fi nie jest gatunkiem, po który sięgam częściej niż raz w roku. Po lekturze uważam, że najwyższy czas to zmienić!

ZARYS FABUŁY

Malcolm Scott ps. Shey to expolicjant chory na śmiertelną chorobę, na którą nie ma skutecznego lekarstwa, a terapie spowalniające jej rozwój są zarezerwowane dla wpływowych i bogatych ludzi. Dlatego propozycja powrotu do służby, która związana jest z rządową refundacją leku, wydaje się opcją najlepszą z możliwych. Jest jednak pewien problem – Scott musi wytropić siostrę bliźniaczkę bezwzględnej morderczyni…

Odnalezienie Alex okazuje się łatwiejsze niż mogłoby się wydawać, jednak podczas ich pierwszego spotkania dziewczyna zostaje poważnie postrzelona w głowę. Życie bohaterki ratuje szybka operacja, która polega na wszczepieniu czipa, który zastępuje brakującą część mózgu. Dopiero po czasie okazuje się, że czip w głowie Alex to zaawansowana sztuczna inteligencja, która z nieznanych powodów nie została wprowadzona do masowej produkcji.

TECHNOLOGIA, KTÓRA ZACHWYCA I PRZERAŻA

Autor zaprasza do świata naszpikowanego technologią, o jakiej nawet się nie śni! Mikrokamery, czipy, urządzenia wielkości ziarenka piasku, które zbierają i analizują zapachy… ten świat jednocześnie zafascynował mnie i przestraszył. U Ziemiańskiego technologia niebezpiecznie mocno związana jest z człowiekiem. Do pewnego stopnia można nią sterować, jednak w pewnych sytuacjach wymyka się spod kontroli i żyje własnym…”życiem”.

ZAKAZANE MIASTO I JEGO MIESZKAŃCY

Opis Zakazanego Miasta wprawia w osłupienie! Kompletny odjazd! Świat przyszłości rozłożył mnie na łopatki – z jednej strony kompletnie zniszczony, brudny, śmierdzący, a z drugiej pełen robotów i nowoczesnych rozwiązań, które trudno sobie zwizualizować.

Wyobraźcie sobie miasto, które rządzi się swoimi prawami (swoją drogą, na świecie znajdziemy kilka takich przykładów), a służby mundurowe nie mają tam nic do powiedzenia. Gangi walczą między sobą o terytorium, które mogą kontrolować, jednocześnie starają się wprowadzać tam swoisty porządek i zasady, do których należy się dostosować. Zakazane Miasto to twór niedoskonale perfekcyjny! Jest jak żywy organizm, który funkcjonuje dzięki skomplikowanej nici ściśle zależnych od siebie elementów.

Kolejną mocną stroną powieści są bohaterowie! Ziemiański wykreował fantastyczne postaci, nadając im mocne charaktery i obdarzając niezwykłymi umiejętnościami. Bohaterowie są jednocześnie nieidealni – mają swoje słabości, lęki i przemyślenia – to właśnie odróżnia ich od maszyn. I to sprawia, że zachowują swoje człowieczeństwo.

PODSUMOWANIE

Cyberpunk. Odrodzenie” to świetna odskocznia od dobrze znanych mi kryminałów, klasyków i reportaży. To świetnie napisana proza science-fiction z rozbudowanym wątkiem kryminalnym w tle! Andrzej Ziemiański śmiało lokuje akcję książki w świecie, który można uznać za przyszłość, nadając jej niesamowity klimat i charakter.

Opisy mrocznego miasta sprawiały, że czułam się jak w naszpikowanej technologią dżungli, gdzie prawo i porządek stanowią typy spod ciemnej gwiazdy. Przerażające i fascynujące jednocześnie!

Jeśli nie jesteście przekonani do tego gatunku – tak jak ja – śmiało polecam! Gwarantuję Wam nieprzespaną noc – uwierzcie, nie będziecie mogli oderwać się od tej lektury!

Moja ocena – 9,5/10!

[Książkę „Cyberpunk. Odrodzenie” możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s