Kobieta w lustrze – Eric-Emmanuel Schmitt

Tegoroczny wrzesień obfituje w hitowe premiery. I oto kolejna z nich! W tak pięknej, tak jesiennej okładce kryje się niesamowita historia trzech kobiet! „Kobieta w lustrze” to wspaniała powieść Erica Emmanuela Schmitta, która sprzedała się w ponad 50 000 egzemplarzy, a na zdjęciu możecie zobaczyć jej piąte (!) wydanie!

ZARYS FABUŁY

Anne jest młodą, niezwykle piękną dziewczyną, która lada chwila ma wyjąc za mąż, jednak stłuczone lustro odbiera jako przestrogę i znak, że jej droga wiedzie przez zupełnie inną ścieżkę… Po serii niewyjaśnionych wydarzeń Anne zostaje uznana za mistyczkę wybraną przez Boga, z pomocą znajomego zakonnika trafia do elitarnego zakonu, gdzie pod czujnym okiem przełożonych może zgłębiać tajemnice wiary.

Hanna po kilku miesięcznej podróży poślubnej wraca do Wiednia, gdzie wiedzie wygodne i pełne przepychu pałacowe życie. Po długich staraniach kobieta zachodzi w upragnioną ciążę i jest przekonana, że jej życie ulegnie diametralnej zmianie…

Życie Anny nie przypomina życia klasycznej dwudziestoparolatki. Dawna dziecięca gwiazda filmowa pnie się po drabinie kariery, zdobywa kolejne nagrody, propozycje filmowe. Świat, w którym żyje okazuje się bezlitosny – dziewczyna popada w liczne nałogi, które kończą się wielotygodniową terapią…

ANALIZA KOBIECEJ NATURY NA PRZESTRZENI WIEKÓW

Schmitt doskonale oddaje realia każdej z epok – XVI wiek, początek XX i okolice 2010 roku. Autor dokonuje dogłębnej analizy kobiecej natury, która – jak się okazuje – na przestrzeni wieków wcale nie uległa ogromnej zmianie! Bohaterki podświadomie czują, że ich życie może polegać na zupełnie czymś innym, niż dyktują to narzucone społecznie i kulturowo konwenanse. Każda z nich ma zapewnioną wygodną i stabilną przyszłość, jednak wewnętrzny głos zmusza je, być iść pod prąd i odnaleźć prawdziwą siebie!

FORMA

Kobieta w lustrze” jest powieścią składającą się z trzech (pozornie) oddzielnych opowieści. Historię Anne i Anny opisane są przez narratora, a Hannę poznajemy przez listy, które pisze do swojej krewnej. Nieczęsto zdarza mi się mieć w rękach książki „skonstruowane” w tej sposób, na początku byłam wręcz lekko sceptyczna, czy ta forma okaże się przystępna! I tak! Jestem bardzo zaskoczona jak dobrze i płynnie się ją czytało – wszystko za sprawą świetnej składni i stylu, do którego przyzwyczaiłam się już po kilku stronach!

PODSUMOWANIE

Dawno nie czytałam tak cudownej powieści! Długo zastanawiałam się jak Autor połączy wątki kobiet, które nie żyją nawet w jednej epoce. Efekt tego zabiegu okazał się strzałem w dziesiątkę! Historia jest utrzymana w spokojnej i płynnej narracji, jednak nie brakuje w niej punktów zwrotnych, zabawnych momentów, wzruszających opisów i przejmujących smutkiem wyznań. To książka o kobietach dla kobiet! Jestem pełna podziwu dla Schitta, który tak dogłębnie i dokładnie analizuje składniki kobiecej duszy.

Przeczytajcie „Kobietę w lustrze”! To wspaniała i poruszająca powieść o odwadze i sile przy jednoczesnym braku zrozumienia i niepewności związanej z kreowaną przez siebie przyszłością.

Moja ocena – 10/10!

[Książkę „Kobieta w lustrze” możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s