Świeży – Nico Walker

Dziś o książce, którą wielu określa jako jedną z najbardziej kontrowersyjnych pozycji ostatnich lat. I tak, i nie. Na pewno Wasz pogląd zmieni się delikatnie jeśli założycie, że Nico Walker to odbywający karę więzienia eksżołnierz, który decyduje się przedstawić swoją historię. Historię jakich (wbrew pozorom) wiele, dlatego powinna być ona lekcją i przestrogą zarazem.

ZARYS FABUŁY

Świeży” to historia o wiecznie naćpanym młody chłopaku, który nie ma pomysłu na swoje (wątpliwej jakości, nawet dla niego samego) życie. Decyduje się zaciągnąć do wojska, gdzie odbywa solidne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, po czym zostaje wysłany na misję do Iraku. Trudne losy żołnierskiej niedoli (chwilami hardcore!) umilają mu jedynie rzadkie telefony do Emily i rzadkie wyprawy do miasta. W końcu misja dobiega końca, bohater wraca na stare śmieci i…ma dokładnie ten sam problem – nie ma pomysłu na siebie. Brak pieniędzy i nałogi doprowadzają go do ostateczności – zaczyna kraść i napadać na banki, a to nie wróży nic dobrego…

JĘZYK, TREŚĆ I PRZESŁANIE

Świeży” to historia delikatnie inne niż wszystkie. Inaczej napisana (język jest okrutnie wulgarny, zdania są krótkie i naładowane emocjami), z innymi bohaterami (czytając miałam wrażenie, że są z innej planety) i bardzo ponurym oraz przykrym obrazie rzeczywistości. Jaka jest owa rzeczywistość? Brutalna? Może trochę. Wymagająca? Nie bardziej niż wszystkie inne. Prawdziwa! O tak! I zapewne właśnie to boli najbardziej. Autor nie patyczkuje się z formowaną treścią – jest seksistowski, agresywny i zły. Zły na siebie i cały świat. A przy tym przeraźliwe samotny, pragnący bliskości, szczerego uczucia i akceptacji.

LIFE IS BRUTAL

Najlepsze (a może najgorsze) jest to, że Nico Walker „jedynie” spisał SWOJE doświadczenia i wspomnienia. Autor odsiaduje teraz swój wyrok w więzieniu – historia, którą napisał jest to bólu ociekająca emocjami, a piekło wojny i uzależnienia, o którym wspomina są niewyobrażalne! Chwilami miałam wrażenie, że bohater pęknie z nadmiaru złych emocji i zastanawiałam się jak jeden człowiek jest w stanie udźwignąć tyle złości.

PODSUMOWANIE

Książkę skończyłam szybko, jednak przemyślenie jej treści zajęło mi długie godziny! Lubicie wymagające lektury? Ta książka jest dla Was! Ona wręcz zmusza do przestawienia myślenia na zupełnie inne tory! To co dla nas jest szokujące, ohydne i ordynarne – tam jest codziennością.
Polecam! Zdaję sobie doskonale sprawę, że książka nie przypadnie do gustu wszystkim z uwagi na formę. Jednak warto poświecić jej czas, bo wnioski, które można z niej wyciągnąć są bardzo, bardzo głębokie. Czy książka jest szokująca? Nie dla mnie – uważam, że to coś na kształt „spowiedzi” w mniej klasycznej wersji.

Nietypowa jest też sama okładka! Jej faktura i delikatnie zarysowana czaszka rzucają się w oczy i w przedziwny sposób przyciągają!

Moja ocena – 9/10!

[Książkę „Świeży” możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s