Dlaczego właśnie ja – E.G.Scott

Już kilka razy miałam do czynienia z powieściami autorstwa duetów pisarskich. Dalej nie wiem na czym polega taka współpraca, ale wiem, jak bardzo owocna potrafi być, a przypomniałam sobie o tym czytając thriller „Dlaczego właśnie ja„. Mrożąca krew w żyłach historia, która rozpoczyna się od podejrzanego morderstwa, a związana jest z dawno minioną przeszłością.

ZARYS FABUŁY

Charlotte jest czterdziestoletnią akupunkturzystką, która przyjmując w swoim małym gabinecie nie może narzekać na nadmiar pacjentów. Wprost przeciwnie, kobieta ledwie wiąże koniec z końcem, a wszystko „zawdzięcza” nieprzychylnym komentarzom, które tajemnicza osoba zamieszcza na znanym portalu medycznym. Sytuacji nie poprawia fakt niedawnego załamania nerwowego, które przeszła w wyniku błędu lekarskiego, którego dopuściła się kilka lat wcześniej – jako obiecujący neurochirurg brała udział w pionierskiej operacji, która zakończyła się nie tylko gonem pacjentki, ale także przekreśliła marzenia o wielkiej karierze medycznej.

Kiedy wszystko sprowadza się do walki z nawracającą depresją i usilnymi próbami zapełnienia gabinetowego grafiku Charlotte dostaje tajemniczy telefon. Przerażona treścią rozmowy zapomina o wszystkim co dzieje się wokół niej (w tym o pacjentce, której 10 minut wcześniej wbiła igły) i pośpiesznie udaje się do zakładu medycyny sądowej, gdzie ma zidentyfikować zwłoki. Na miejscu okazuje się, że ciało, które przyjechała zobaczyć nie należy do osoby, którą bohaterka spodziewała się zobaczyć, a do zupełnie nieznajomej kobiety, która z niewytłumaczalnego powodu miała w kieszeni kartkę z nazwiskiem i numerem telefonu Char…

ZASKAKUJĄCA PRZESZŁOŚĆ I NIESAMOWICI BOHATEROWIE

Dlaczego właśnie ja” to historia, która opowiadana jest z rożnych perspektyw. Narratorami są Charlotte, jej przyjaciółka Rachel oraz para błyskotliwych detektywów. Pierwszoosobowa narracja pozwala dokładnie poznać postaci, które z różnych perspektyw patrzą na jedną sytuację, dzięki czemu wydaje się ona jeszcze bardziej zagmatwana. Autorzy postarali się, aby przemyślenia bohaterów dokładnie odzwierciedlały ich emocje, które często wymykają się spod kontroli. Chwilami szczerze współczułam bohaterom, którzy niewątpliwie męczeni byli przez demony przeszłości.

Wypadki w przeszłości w znacznym stopniu ukształtowały bohaterów i sprawiły, że otaczająca ich rzeczywistość jest ciężka do zniesienia, a chwilami mroczna. Przeszłość okazuje się być szczególnie szkodliwa dla Charlotte – niszczy ją, determinuje wszystkie decyzje i powoduje ciągłą niepewność, która towarzyszy jej przez cały czas. Pragnąca spokoju i miłości kobieta jest w stanie zrobić wszystko, żeby odciąć się od tego, co przydarzyło się jej kilka lat wcześniej. Rachel mająca narkotykową przeszłość jest czysta od kilku lat, jednak co jakiś czas jej głód narkotykowy powraca i mierzy się z silnym charakterem kobiety. Jednocześnie wydaje się być nadopiekuńcza w stosunku do swojej najlepszej przyjaciółki, co prowadzi to opłakanych skutków… Obu kobietom nie można odmówić szczególnego charakteru – mocne osobowości zostały tylko w części stłumione przez używki i problemy psychiczne, jednak po tak wielu przykrych doświadczeniach gdzieś w ich głębi tli się niesamowita siła i intuicja, którymi zostały obdarzone.

PODSUMOWANIE

Ależ tu się działo! Pawie 500 stronicowy thriller psychologiczny okazał się zaskakujący, przewrotny i niesamowicie błyskotliwy! Duet E.G. Scott zachwycił mnie swoim pomysłem na budowanie napięcia – od klasycznego początku, przez stopniowe dodawanie wątków, na zaskakującym finale kończąc. Tu aż roi się od podejrzeń i gęstej atmosfery niepewności i strachu! Wiele elementów złożyło się na tak dobrą ocenę powieści, ale przede wszystkim uwielbiam ją za świetny język i niesamowicie dopracowanie każdego, nawet najmniej istotnego (pozornie!) elementu. Kolejną kwestią jest masa ciekawostek związanych z medycyną, która odgrywa bardzo istotną kwestię w fabule (nieczęsto spotykam się z PRAWIDŁOWO opisaną wizytą w zakładzie medycyny sądowej w celu identyfikacji zwłok, taki szczegół).

Tę książkę czyta się po prostu rewelacyjnie!

Moja ocena –7/10!

[Książkę „Dlaczego właśnie ja” możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s