Wybór Charlotty – Agnieszka Olejnik

Niedługa, przyjemna, błyskotliwa – czy można chcesz więcej od romantycznej opowieści nawiązującej do XIX-wiecznych angielskich klasyków? Moje pierwsze spotkanie z twórczością Agnieszki Olejnik było dość niespodziewane, dlatego do „Wyboru Charlotty” podchodziłam powoli i z dystansem. Wystarczyło jednak tylko kilka stron, żebym całkowicie przepadła w urokliwych angielskich ogrodach i klimatycznych rezydencjach.

ZARYS FABUŁY

Osiemnastoletnia Charlotta marzy o szczęśliwym małżeństwie, gromadce dzieci oraz pięknym domu otoczonym kwiatowym ogrodem. Jej nadzieje i marzenia umierają wraz z przyjściem wiadomości, że jej ukochany bierze ślub z inną… Na domiar złego dziewczyna traci ojca i swoi przed dylematem: ma wybrać życie z macochą, czy małżeństwo z rozsądku? Ostatecznie decyduje się na to drugie, nie ma jednak zielonego pojęcia, że jej życie diametralnie się zmieni, a chęć niesienia pomocy przyjaciółce wepchnie ją samą w studnię cierpienia i troski.

OPOWIEŚĆ O TRUDNEJ MIŁOŚCI

Wybór Charlotty” to delikatna i romantyczna opowieść o miłości, która rozkwita powoli i nieśmiało, jak pierwsze wiosenne kwiaty. Autorka nawiązuje do tradycyjnych angielskich romansów i tworzy świat pełen piękna, miłości (i jej siostry nienawiści) oraz intryg, zdrad i skomplikowanych konwenansów – delikatnie stylizowany język od razu przypomina romanse z XIX wieku. Kreacja bohaterów jest jasna i przejrzysta; tytułową Charlottę można uznać za romantycznego podlotka, który stawia pierwsze kroki w kierunku świadomego uczucia, natomiast postać Cerdika wyróżnia się niedostępnością, zdystansowaniem, a jednocześnie głęboko ukrawanym pragnieniem akceptacji. Polubiłam bohaterkę – jej młodość, naiwności oraz wewnętrzną wolę walki.

PODSUMOWANIE

Agnieszka Olejnik napisała całkiem przystępną i miłą w obcowaniu powieść romantyczną. Co prawda bliżej jej do twórczości Julii Quinn (nawet lubię), niż Jane Austen. Czyta się ją szybko, przyjemnie i z zaangażowaniem! Obawiałam się romansu w wątkami erotycznymi (jeśli już jakieś są to bardzo sensualne), a dostałam subtelną i ciekawą opowieść o miłości, a z każdą stroną bardzo się zaprzyjaźniłam! Dodatkowy plus należy przyznać za bohaterki, które wbrew tradycji starają się walczyć o swoje prawa i nie poddają się roli przypisanej im przez społeczeństwo! Polecam wszystkim wielbicielom klasycznych angielskich romansów, to lektura idealna na jeden wieczór spędzony w wygodnym fotelu!

Moja ocena – 8/10!

[Książkę „Wybór Charlotty” możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s