Podróż za horyzont – Sabina Waszut

Sabina Waszut przenosi czytelnika do Galicji sprzed ponad 100 lat. Doświadczenie co najmniej ciekawe – ostatnio rzadko mam okazję czytać powieści obyczajowe z rozległym wątkiem podróżniczym, których bohaterowie są ostro poniewierani przez los. „Podróż za horyzont” to pierwsza część nowej sagi „Emigranci” o niebezpiecznej podróży i życiu w nowym, zupełnie nieznanym miejscu.

ZARYS FABUŁY

Wzmianka o Brazylii od razu zainteresowała ubogiego chłopa Włodka Gajdę. Sama myśl o podróży w nieznane, która zaowocowałaby otrzymaniem własnej ziemi, domu i polepszenia fatalnych warunków życia napawała optymizmem. Po wielu rozmowach, trudnych przeprawach urzędowych i sprzedaży całego dobytku czteroosobowa rodzina z Galicji wyrusza w podróż w nieznane. Już pierwsze dni okazują się uciążliwe, a wizja idyllicznego życia oddała się w zastraszającym tempie. W dodatku niektórzy członkowie rodziny ukrywają sekrety!

W POGODNI ZA MARZENIAMI

To była naprawdę świetna przygoda! Spodobały mi się perypetie rodziny Gajdów – biednych, ale uroczych prostych ludzi, których jedynym marzeniem było zaznanie odrobimy radości. Autorka znakomicie oddała realia życia w Galicji na początku XX wieku – doskonale wyjaśniła jak wyglądało życie na zapomnianej wsi; słowo „ubogi” nabiera zupełnie innego znaczenia! Najmocniejszą stroną opowieści są bohaterowie, którzy okazali się zupełnie nieprzygotowani do trudnej i drugiej podróży, jednak znaleźli siłę, żeby przetrwać pierwsze dni „w dziczy” (bo właśnie tym okazała się wychwalana Brazylia). Moją ulubioną postacią jest Maryśka – zadziorna mądralińska, która pragnie nauczyć się czytać i pisać, a przy okazji jest rozbrajająco szczera!

EMOCJE

Emocje towarzyszyły mi od pierwszych stron książki. Byłam zła na bardziej wykształconych bohaterów, którzy żerowali na analfabetyzmie i naiwności ubogich chłopów, wzruszało mnie przywiązanie do starej, lichej i zimnej chaty, w której mieszkały całe rodziny, podziwiałam determinację bohaterów, którzy tak bardzo pragnęli poprawić swój los i zadbać o przyszłość dzieci. Mogłabym wymieniać bez końca!

ŚWIETNY POMYSŁ OPARTY NA PRAWDZIWEJ HISTORII

Nie raz czytałam o losach polskich emigrantów, którzy tłumnie opuszczali swoje rodzinne strony, wsiadali na pokłady ogromnych okrętów i wyruszali do Ameryki Południowej. Sabina Waszut zręcznie łączy elementy fikcji literackiej z prawdziwymi wydarzeniami, a na dużą pochwałę zasługuje starannie przygotowany research. I może ta ukryta z tyłu głowy myśl, że na początku ubiegłego stulecia setki, a nawet tysiące polskich rodzin stawały przed podobnym dylematem sprawia i tak jak Gajdowie wyruszali w nieznane, powoduje ucisk w klatce piersiowej.

PODSUMOWANIE

Podróż za horyzont” to historia opisująca trudne początki podróży i ciężki start na nowej, obcej ziemi; dogłębnie wzrusza i sprawia, że stosunek do bohaterów od razu staje się emocjonalny! Książkę czyta się szybko i płynnie, a kolejne wątki rozwijają się w nieoczywisty sposób. Polecam! Świetnie zapowiadająca się saga rodzinna opisująca perypetie Polaków w Brazylii! Niecierpliwie czekam na kolejne części!

Moja ocena – 9/10!

[Książkę „Podróż za horyzont” możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s