Frida Kahlo i kolory życia – Caroline Bernard

Niepokorna, żywiołowa, pełna pasji i wytrwałości. Nosiła barwne stroje, przyozdabiają kruczoczarne włosy pięknymi, pachnącymi kwiatami, a miłością jej życia był niewierny mistrz malarstwa, którego przerosła! Frida Kahlo, jasna z najsłynniejszych malarek świata, której burzliwe życie stało się inspiracją dla wielu twórców! Caroline Bernard napisała wspaniałą powieść z elementami biografii w oparciu o wiele wcześniejszych biografii, zachowanych zdjęć i wspomnień osób związanych z postacią Fridy.

ZARYS FABUŁY

Meksyk, lata 20 XX wieku – przerażający wypadek niszczmy plany i marzenia młodej dziewczyny, która chciała zostać lekarką. Frida nie do końca może pogodzić się z wypadkiem, w którym traci sprawność, oprócz fizycznego bólu odczuwa psychiczny dyskomfort towarzyszący jej do momentu okrycia nowej pasji – malarstwa. Sztuka staje się dla nią najważniejszą odskocznią od trudów choroby, ale też biletem wstępu do świata artystów, który pozostawał zamknięty i nieprzychylny dla młodych talentów. Frida wstępuje do partii komunistycznej, a na jednym ze spotkań poznaje bliżej Diego Riverę (właśnie jemu pokazała wcześniej swoje pierwsze prace), w którym zakochuje się do szaleństwa. W tym momencie życia młoda Meksykanka nie wie, że miłość okaże się jej biletem do sławy, ale również raniącym cierniem, który będzie towarzyszył jej do końca życia.

BARWNE ŻYCIE FRIDY KAHLO

Frida Kahlo i kolory życia” to pełna barw opowieść o życiu Fridy, w którym sztuka zmienia wszystko – dodała mu kolorów, śmiechu, miłości, ale również sprawiła, że anonimowa młoda dziewczyna stała się sławna i doceniona przez najsłynniejszych malarzy epoki (w tym samego Picassa). Los nie był początkowo nie był dla niej łaskawy, ale dzięki wielu próbom akceptacji siebie i determinacji Frida nauczyła się wytrwałości i nieustępliwości. W swoje prace wkładała wszystko co miała w sercu – ukochany Meksyk pełen barw i sprzeczności, zamiłowanie do tradycji oraz miłość, którą szczególnie obdarzała niewiernego męża (sama również nie była wzorem wierności!) oraz zwierzęta. Co było jej znakiem rozpoznawczym? Kolory. Niezliczona ilość barw w każdym odcieniu towarzyszyła jej w każdym momencie życia – od ubrania, przez dodatki oraz domy, w których mieszkała.

SZCZERA I PEŁNA PASJI BIOGRAFIA

𝗖𝗮𝗿𝗼𝗹𝗶𝗻𝗲 𝗕𝗲𝗿𝗻𝗮𝗿𝗱 napisała wspaniałą powieść biograficzną, w której bezosobowy narrator-obserwator dokładnie opisuje życie, myśli oraz uczucia Fridy. Bardzo ciekawy zabieg, który sprawia, że nie opuszczało mnie wrażenie uczestnictwa w życiu bohaterki. Co za tym idzie, głęboko związałam się z tą pełną emocji dziewczyną, która z czasem stała się dojrzałą kobietą dyskutującą z największymi osobowościami artystycznymi świata. Bo umówimy się, ile osób miało szansę uścisnąć rękę P. Picassa? Oczywiście część treści jest fikcją literacką mającą na celu uzupełnienie pewnych fragmentów z życia Kahlo, do których nie miał dostępu nawet najbardziej zaciekły biograf.

Cierpienie towarzyszy Fridzie od wczesnej młodości. Nieszczęśliwy wypadek sprowadza na nią kalectwo, które sprawia, że ma problem z akceptacją siebie. Fizyczny i psychiczny ból zmusza ją do podjęcia działania, odnalezienie nowej pasji oraz sensu życia. Po ślubie bohaterka zmaga się z brakiem pełnej akceptacji ze strony męża – doświadcza poniżenia, zdrady (dotyka ją szczególnie na początku) oraz rozczarowania. Szczególnie wzruszyły mnie momenty słabości i poczucia beznadziei, tak często pojawiające się w głowie Fridy; współczucie dla tej silnej, a jednocześnie kruchej kobiety dopadało mnie za każdym razem, kiedy bohaterka podpadała w zwątpienie.

FRIDA I DIEGO

Cóż to była za para! Pełna sprzeczności, wzajemnej złości i chwilowych niechęci, prób ciągłej kontroli. Ale też momentów pełnych szacunku, uwielbienia i miłości. Młodziutka Frida bez pamięci zakochała się w doświadczonym życiowo mężczyźnie, który stał się nie tylko obiektem jej westchnień, ale też mentorem i mistrzem. Rivera przez długi czas miał wpływ na kierunek, w którym rozwijały się talenty malarskie Fridy, która w pewnym momencie zdecydowała, że chce iść własną drogą. To spotkało się z ogólnym zaskoczeniem, złością, a w efekcie próbami dyskryminacji i podporządkowania sobie krnąbrnej istotki, za którą była uważana. Małżeństwo Fridy i Deiga nie należało do najłatwiejszych, liczne zdrady oraz kłótnie towarzyszył im od samego początku, jednak to właśnie Diego wprowadził swoją żonę do zamkniętego świata artystów, do którego pragnęła należeć.

PODSUMOWANIE

Cóż za wspaniałą historia! Jestem wdzięczna za każdą sekundę spędzoną z tą książką na kolanach! Postać Fridy Kahlo była mi dość dobrze znana, jednak o niektórych elementach jej życia dowiedziałam się dopiero podczas lektury! Nic dziwnego, że sławna malarka stała się ikoną – silna osobowość oraz wielkie orędownictwo na rzecz praw kobiet były jej znakiem rozpoznawczym w świecie pełnym męskich autorytetów. Życie, które nie oszczędzało Fridy nauczyło ją walki o swój głos, nieustępliwości i wytrwałości. Wszystkie te cechy przydały się jej w trudnym małżeństwie, ale również w pracy twórczej – na płótno przelewała wszystkie emocje, dzięki czemu spod jej ręki wychodziły charakterne i niezwykłe obrazy. Powieść jest nad wyraz szczera, pełna rozmaitych uczuć i myśli – cieszę się, że Autorka dała szansę poznać Fridę Kahlo z innej strony! Bardzo zżyłam się z bohaterką, przeżywałam jej smutki i rozczarowania, radości i chwile spełnienia!

Uwielbiam tę książkę, która jest wspaniałym wstępem do serii o niezwykłych kobietach, które ukażą się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont! Nie mogę się doczekać!

Moja ocena – 9/10!

[Książkę „Frida Kahlo i kolory życia” możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s