Gorsza – Jarosław Czechowicz

Ciekawie jest czytać książkę, której akcja dzieje się w dobrze znanym mieście – to naprawdę pomaga w wyobrażaniu sobie poszczególnych scen i przeżywaniu czytanej treści jeszcze mocniej. Kolejne spotkanie z twórczością Jarosława Czechowicza okazało się bardzo udane, na tyle, że chyba zacznę częściej sięgać polskie thrillery psychologiczne.

ZARYS FABUŁY

Magda jest czterdziestokilkuletnią pracowniczką krakowskiego MPK. Jej życie jest monotonne – niedawny rozwód, brak stałej paczki znajomych i zmęczenie po długich zmianach sprawiają, że bohaterka najlepiej czuje się w swoim wielkim domu w ekskluzywny dzielnicy (spokojnie, dostała w spadku). Cały porządek jej codzienności burzy się w ciągu jednego tygodnia, podczas którego spotyka trzy kobiety, dawne „koleżanki” ze szkoły. Stare i głęboko ukryte wspomnienia powracają i z impetem burzą spokój, nad którym pracowała tyle lat. W głowie Magdy rodzi się makabryczny pomysł, który udaje jej się zrealizować z pomogą zaufanego przyjaciela.

Przy okazji – 12 godzin to naprawdę długo…

AUTOBUSEM PO KRAKOWIE

Jak wspomniałam na początku – dobrze czytało się książkę, której akcja dzieje się w moim Krakowie. Doskonale wiedziałam jak wyglądają ulice, po których poruszają się postaci. Jednak nigdy nie przypuszczałam, że akcja powieści będzie się częściowo toczyć w autobusie, którym zdarza mi się jeździć do pracy. Nie wiem czy to doświadczenie okazało się dobre w skutkach – od zakończenia lektury bardzo skrupulatnie unikam linii 144! Wracając do samego Krakowa – biegła znajomość miasta ułatwiła mi poruszanie się w fabule; w gorszej sytuacji mogą znaleźć się czytelnicy, dla których Kraków jest obcy, a opisy tras, ulic i osiedli mogą być nużące.

KONSTRUKCJA I ROZBUDOWANE PODŁOŻE PSYCHOLOGICZNE

Ciekawa konstrukcja zapewnia szersze spojrzenie na sprawę, a liczne retrospekcje ułatwiają zrozumienie motywów, którymi kierowała się główna bohaterka. Powieść zaczyna się dość niecodziennie – relacja trzech, a w zasadzie dwóch zdesperowanych i śmiertelnie przerażonych kobiet wprowadza niepewną atmosferę. Chwilę potem Autor zmienia miejsce, czas i bohaterów, co prowadzi do pewnej konsternacji. I tak przez całą powieść.

Szczególny nacisk położony został na analizę psychologiczną – to było mistrzostwo świata (przy którym, niestety, ucierpiało trochę napięcie thrillera)! Bohaterowie to zwyczajni ludzie nękani przez problemy przeszłości – Jarosław Czechowicz porusza bardzo ważny problem nękania w szkole; dzieci bywają okrutne, ale ich zachowanie nie zawsze wynika wyłącznie ze złej natury. Opisywane sytuacje, które spotkały Magdę w pełni tłumaczą jej późniejsze zachowanie – momentami ciężko było mi pogodzić się z jej losem, jako dziecko doświadczyła rozbudowanej przemocy psychicznej, fizycznej i ekonomicznej, z którą musiała radzić sobie zupełnie sama. Zapewne przez to (dzięki temu) stała się silną, samodzielną, ale również pełną zachowawczości kobietą.

PODSUMOWANIE

Pięknie wydana książka z bardzo ważnym przesłaniem! Przy okazji dobrze przemyślana i napisana, idealna na jednej wieczór – długo zostanie w mojej głowie! Zakończenie, które od początku wydawało się oczywiste – zaskoczyło mnie i tylko w części zgadzało się z moimi przewidywaniami! Polecam szczególnie osobom gustującym w thrillerach psychologicznych, w których brutalność nie odgrywa kluczowej roli.

Moja ocena – 8/10!

[Książkę „Gorsza” możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s