Córy ziemi – Alaitz Leceaga

Literatura hiszpańska. Kiedyś totalnie nieznana, teraz odkrywa przede mną kolejne perełki! Tym razem mój wybór padł na Alaitz Leceagę i jej „Córy ziemi”; każda strona utwierdzała mnie w przekonaniu, że wybór był słuszny!

ZARYS FABUŁY

Trzy rudowłosej siostry z rodu Veltrán-Belasco mieszkają w zaniedbanym majątku Las Urracas, który lata świetności ma już za sobą. Gloria, Teresa i Verónica od dziecka są przekonane o klątwie oraz zjawach, które mieszkają w ich pokojach i nocami wędrują po ciemnych korytarzach.

Dziwny zbieg zdarzeń sprawia, że siostry zostają „paniami na włościach” – ze wszystkich sił próbują przywrócić wspaniałość dworku i przyległej do niego winnicy. Jednak posiadłość Las Urracas skrywa swoje przerażające tajemnice, które już wkrótce ujrzą światło dzienne… A ludzie z miasteczka szczególnie krzywo patrzą na dziewczyny, które starają się udowodnić, że są równe mężczyznom.

TRZY SIOSTRY

Glorię, Teresę i Verónicę różni charakter, jednak łączy siostrzana miłość oraz…szalenie rude, kręcone włosy. Od razu polubiłam to dziwaczne trio, które mierzy się z kolejnymi przeciwnościami losu. Każda z młodych bohaterek walczy ze swoimi demonami: najmłodsza Verónica słyszy dziwne dźwięki, które sprawiają, że co noc bezwiednie lunatykuje w poszukiwaniu odpowiedzi, jednocześnie ma niezwykły dar rozmawiania z pszczołami oraz przewidywania przyszłość. Nic dziwnego, że uważana jest przez wszystkich za najbardziej obłąkaną. Teresa jest nieszczęsliwie zakochana w swojej przyjaciółce, z oczywistych względów ta miłość jest zakazana, w związku z czym dziewczyna zostaje wysłana na przymusowe leczenie. Pobyt w „szpitalu” odbiera jej radość życia (i piękne włosy), jednak nie łamie ducha walki. Najstarsza Gloria żyje w cieniu brata bliźniaka, z którym łączy ją chora zażyłość. Dopiero po odejściu Rafaela dziewczyna zyskuje pewność siebie.

STARE MURY, MROCZNE PIWNICE I CICHE WINNICE

Posiadłość Las Urracas to prawdziwy diament. Zaniedbany przez lata, pozbawiony delikatnej kobiecej dłoni staje się odpychający, a nawet przerażający. Nic dziwnego, że ewentualni sąsiedzi omijają to miejsce szerokim łukiem, a jego mieszkanki nazywają opętanymi. Za siostrami jak magnes ciągnie się tragiczna historia ich matki, która zmarła w wyniku wyniszczającego szaleństwa. Z czasem okazuje się, że zapyziały dworek nie potrzebuje wielkiej ingerencji, żeby odzyskać swój dawny blask – zamknięte przez lara pokoje odżywają i zapraszają w swoje gościnne progi, za oknami których widać wspaniałe winnice. Za klimat grozy odpowiadają mroczne piwnice, w których czeluściach kryją się największe koszmary…tak przynajmniej myślą siostry.

NARRACJA

Narracja prowadzona z perspektywy Glorii jest przesycona emocjami i uczuciami. Spostrzegawcza, wrażliwa i błyskotliwa młoda kobieta jest nad wyraz dojrzała, a jej nieugięty duch walki sprawia, że zapyziała rezydenta wraz z zasuszoną winnicą odżywają i wracają do ważnej świetności. Podziwiam Glorię oraz jej młodsze siostry, które z wdziękiem walczyły o swoje prawa! Szczególnie zachwycił mnie sposób, w jaki bohaterka opisuje przeżycia związane z czytaniem kolejnych książek – z prawdziwą pasją i zachwytem zaczytuje się w powieściach Mary Shelley, Jane Austen i innych.

PODSUMOWANIE

Córy ziemi” to znakomita powieść obyczajowa z wątkami romantycznymi i kryminalnymi. Alaitz Leceaga umiejętnie wplotła atmosferę grozy i niepewności w upalny klimat hiszpańskiej miejscowości, w której zamach dojrzałych winogron miesza się z wonią suchej trawy. Szczerze polecam tę wspaniałą, momentami wzruszającą opowieść o trzech cudownych kobietach! Obiecuję, że przeczytanie ją w mgnieniu oka, a jej treść zostanie z Wami na długo!

Moja ocena – 9/10!

[Książkę „Córy ziemi” możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s