Studentka – Tess Gerritsen & Gary Braven

Sięgając po Studentkę nie nastawiałam się na nic. Kojarzyłam, że może być to cóż zahaczającego o thriller psychologiczny, ale nic poza tym. Całe szczęście, bo w innym przypadku mogłabym być zawiedziona. Powieść duetu Gerritsen & Braven łączy w sobie wątki obyczajowe (to właśnie one przeważają z elementami wcześniej wspomnianego thrillera psychologicznego) i okazała się całkiem niezłą pozycją.

ZARYS FABUŁY

Ciało dwudziestokilkuletniej Taryn Moore zostało znalezione przez przypadkowego przechodnia na mokrym od deszczu i krwi chodniku przy jednej z bostońskich kamienic. Zakładane początkowo samobójstwo od razu budziło wątpliwości doświadczonej detektyw Frankie Loomis, która dostrzegała potężną lukę w tej skomplikowanej układance. Po pewnym czasie wychodzi na jaw, że świetnie zapowiadająca się doktorantka wydziału anglistyki ma kilka pilnie strzeżonych sekretów, na których ukryciu zależy nie tylko jej …

DOBRY POMYSŁ

Niesamowicie spodobało mi się nawiązanie do antycznych i szekspirowskich dramatów, wokół których kręci się romans głównych bohaterów. Oklepany wątek zauroczenia na linii studentka – profesor zyskał dzięki temu nowe oblicze i nabrał głębszego sensu.
Główna bohaterka, Taryn Moore skończyła życie w przykrych okolicznościach. Sprzeczne emocje, które nią targały było motorem napędowym wszystkich decyzji, które podejmowała pochopnie i w pośpiechu. Złość, zazdrość, a w ostateczności nienawiść do ukochanego (jak to brzmi, prawda?!) okazały się prostą drogą do tragicznego finału. A jeśli chodzi o finał – Autorzy w ciekawy sposób rozwinęli fabułę; opowiadana z trzech różnych perspektyw pozwoliła na poznanie szerokiej perspektywy. Niepewność trzymała mnie przez większą część książki, której zakończenia domyśliłam się dopiero w ostatnich rozdziałach.
Mocny wątek psychologiczny to trzon tej powieści. Wnikliwa analiza stanu młodej studentki rozpaczliwe zabiegającej o atencję doświadczonego życiowo profesora to prawdziwy rollercoaster emocji.
Samo śledztwo detektywów nie stanowiło dla mnie szczególnie ciekawej materii, to chyba jedyne wątki, przy których się nudziłam.

PODSUMOWANIE

Nie jest to może opowieść trzymająca w ciągłym napięciu, wątek kryminalny został potraktowany w bardzo okrojony sposób, za to ciekawe wypada część psychologiczno-obyczajowa i to ze względu na nią polecam sięgnąć po Studentkę! Na uwagę zasługuje poprawny styl oraz skomplikowane relacje opisane bohaterów, które nadają książce tajemniczego klimatu. Sprawnie poprowadzona narracja składnia do zastanowienia i rozpoczęcia układanki, z której można wyciągnąć logiczne wnioski. Bardzo przyjemna książka, która co prawda ma niewiele wspólnego z thrillerem psychologicznym, ale stanowi świetny pomysł na leniwe popołudnie!

Moja ocena – 7/10!

[Książkę Studentka możesz kupić TUTAJ!]

Recenzja powstała we współpracy z

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s